piątek, 24 września 2010
COLOSSUS
Colossus - seria programowalnych, elektronicznych maszyn cyfrowych. Były to pierwsze swojego typu urządzenia na świecie i było oparte na teoretycznych podstawach prac Alana Turinga.
Zostały wyprodukowane w 1941 roku przez brytyjskich łamaczy szyfrów, aby pomóc odczytać odszyfrowane niemieckie wiadomości podczas trwania II wojny światowej. Używały one lamp próżniowych do przeprowadzania obliczeń. Ten komputer został zaprojektowany przez inżyniera Tommy Flowers z udzałem Harry Fenso, Allen Coombs, Sid Broadhurst i Bill Chandler w Dolis Hill, aby rozwiązać problem matematyka Max Newman. Służył do rozpracowania sposobu działania niemieckiej Maszyny Lorenza i łamania jej szyfrów. 16 listopada 2007 roku odbudowano pierwszego Colossusa i uruchomiono go ponownie. Colossus Marka 1 okazał się pracować w grudniu 1943r. i funkcjonował w Bletchley Park w lutym 1944. Poprawiona wesja Colossus Marka 2 zaczął swą pracę w dniu 1 czerwca 1944r., w sam raz dla lądowania w Normandii. Te Colossusy były używane do końca wojny. Ów maszyna porównywała dwa strumienie danych, licząc każde porównanie w oparciu o programowalne funkcje zerojedynkowe (boolean). Colossus był używane do odszyfrowania możliwych kombinacji klawiszy z maszyny Lorenza. Pomimo tego, że ten sprzęt został zniszczony, w ramach wysiłków zmierzających do utrzymania tajemnicy projektu, w 2007 roku został on ponownie zrekonstruowany.
ENIAC
ENIAC (od ang. Electronic Numerical Integrator And Computer, Elektroniczny i Numeryczny Integrator i Komputer) – komputer skonstruowany w latach 1943-1945 przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly'ego na Uniwersytecie Pensylwanii w USA. Zaprzestano jego używania w 1955. Do roku 1975 powszechnie uważany był za pierwszy komputer na świecie, jednak po odtajnieniu danych brytyjskich trzeba to miano przyznać maszynom Colossus, względnie niemieckim maszynom Konrada Zuse. ENIAC miał masę ponad 27 ton, zawierał około 18 000 lamp elektronowych i zajmował powierzchnię ok. 140 metrów kwadratowych. Nie posiadał pamięci operacyjnej i początkowo programowany był przez przełączanie wtyków kablowych, później za pomocą kart perforowanych. Maszyna używana była głównie do obliczeń związanych z balistyką, wytwarzaniem broni jądrowej, prognozowaniem pogody, projektowaniem tuneli aerodynamicznych i badaniem promieniowania kosmicznego. Wykorzystywano ją także do badania liczb losowych i analizowania błędów zaokrągleń.
ODRA
Odra to nazwa serii komputerów produkowanych w Zakładach Elektronicznych Elwro we Wrocławiu (zlikwidowanych po 1989). Typy polskiej konstrukcji: Odra 1001, Odra 1002, Odra 1003, Odra 1013, Odra 1103 i Odra 1204.
Odrę wyróżniała możliwość pracy z oprogramowaniem stworzonym przez firmy trzecie oraz możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych.
Jeden z ostatnich egzemplarzy Odry wyszedł z użycia 18 lipca 2003 po 29 latach bezawaryjnej pracy jako główna sterownia dystrybucji wrocławskiego przedsiębiorstwa Hutmen.
Do lata 2006 roku PKP w Ostródzie używała maszyny cyfrowej Odra 1305, póżniej dwie jednostki tego typu pracowały jeszcze na stacjach rozrządowych Wrocław Brochów i Lublin Tatary. Ostatnią Odrę wyłączono 30 kwietnia 2010 roku w Lublinie.
Odrę wyróżniała możliwość pracy z oprogramowaniem stworzonym przez firmy trzecie oraz możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych.
Jeden z ostatnich egzemplarzy Odry wyszedł z użycia 18 lipca 2003 po 29 latach bezawaryjnej pracy jako główna sterownia dystrybucji wrocławskiego przedsiębiorstwa Hutmen.
Do lata 2006 roku PKP w Ostródzie używała maszyny cyfrowej Odra 1305, póżniej dwie jednostki tego typu pracowały jeszcze na stacjach rozrządowych Wrocław Brochów i Lublin Tatary. Ostatnią Odrę wyłączono 30 kwietnia 2010 roku w Lublinie.
Internet
Internet (ang. International - globalna, międzynarodowa; network - sieć, również spotykany zapis: łac. inter - między, ang. net - sieć; dosłownie międzysieć) – ogólnoświatowa sieć komputerowa, która jest logicznie połączona w jednolitą sieć adresową opartą na protokole IP (ang. Internet Protocol). Sieć ta dostarcza lub wykorzystuje usługi wyższego poziomu, które oparte są na funkcjonowaniu telekomunikacji i związanej z nią infrastrukturze. Początki Internetu wiążą się z powstaniem internetu ARPANET i sięgają końca lat 60. XX wieku, gdy amerykańska firma RAND Corporation prowadziła badania studyjne nad możliwościami dowodzenia i łączności w warunkach wojny nuklearnej. Na podstawie jej raportów podjęto prace projektowe nad skonstruowaniem sieci komputerowej mogącej funkcjonować pomimo zniszczenia jej części. Internet w Polsce dostępny jest od 20 grudnia 1991 roku.
IBM PC
IBM PC (Personal Computer) – platforma komputerów osobistych zapoczątkowana w sierpniu 1981 roku przez firmę IBM modelem IBM 5150 powszechnie znanym tylko i wyłącznie jako IBM PC.
Nazwa IBM PC była przez pierwsze dwa lata całkowicie jednoznaczna i odróżniała ten wyrób od innych dostępnych w tym czasie komputerów osobistych takich jak ZX-81 czy produkty z serii Apple II.
Gdy w roku 1983 ukazał się kolejny model IBM PC/XT, firma IBM skorzystała z popularności nazwy IBM PC nazywając go IBM PC/rozszerzony (XT to częsty skrót marketingowy angielskiego słowa extended).
Popularność tej platformy i wyrobów z nią kompatybilnych – około 90% światowych komputerów – spowodowała, że dla większości konsumentów komputer osobisty, pecet (z języka angielskiego personal computer), jest tożsamy z produktem platformy IBM PC
Subskrybuj:
Posty (Atom)